Home » Przyczyny i skutki uzależnienia od smartfonów i Internetu

Przyczyny i skutki uzależnienia od smartfonów i Internetu

  • by

Podczas gdy do laptopie lub komputera stacjonarnego nie mamy zawsze dostępu, rozmiar i wygoda smartfonów i tabletów oznacza, że ​​możemy je zabrać praktycznie wszędzie i zaspokoić nasze potrzeby w dowolnym momencie. W rzeczywistości większość z nas smartfon ma zawsze przy sobie. Podobnie jak zażywanie narkotyków i alkoholu, mogą wyzwalać uwalnianie chemicznej dopaminy w mózgu i zmieniać nastrój. Możesz także szybko zbudować tolerancję, dzięki czemu przed tymi ekranami potrzeba coraz więcej czasu, aby uzyskać tę samą przyjemną nagrodę.

Intensywne korzystanie ze smartfonów często może być objawem innych podstawowych problemów, takich jak stres, lęk, depresja lub samotność. Jednocześnie może również zaostrzyć te problemy. Jeśli użyjesz smartfona jako „kocyka bezpieczeństwa”, aby na przykład złagodzić uczucie niepokoju, samotności lub niezręczności w sytuacjach społecznych, uda ci się tylko odciąć się dalej od ludzi wokół ciebie. Wpatrywanie się w telefon uniemożliwi Ci interakcje twarzą w twarz, które mogą pomóc w znaczącym połączeniu Cię z innymi, złagodzić niepokój i poprawić nastrój. Innymi słowy, lekarstwo, które wybierasz na swój niepokój (korzystanie ze smartfona), w rzeczywistości pogarsza Twój niepokój.

Uzależnienie od smartfona lub Internetu może również negatywnie wpłynąć na Twoje życie poprzez:
Narastająca samotność i depresja. Chociaż może się wydawać, że zatracenie się w Internecie tymczasowo sprawi, że uczucia takie jak samotność, depresja i nuda wyparują w powietrze, w rzeczywistości może sprawić, że poczujesz się jeszcze gorzej. Badani wykazały korelację między wysokim korzystaniem z mediów społecznościowych a depresją i lękiem. Użytkownicy, zwłaszcza nastolatki, mają tendencję do nieprzychylnego porównywania się ze swoimi rówieśnikami w mediach społecznościowych, promując poczucie samotności i depresji.

Podsyca niepokój. Sama obecność telefonu w miejscu pracy powoduje, że ludzie są bardziej niespokojni i słabiej wykonują dane zadania. Im intensywniejsze korzystanie z telefonu przez daną osobę, tym większy odczuwany niepokój.

Narastający stres. Używanie smartfona do pracy często oznacza, że ​​praca przenika do domu i życia osobistego. Czujesz presję, aby zawsze być włączonym, nigdy nie tracić kontaktu z pracy. Ta potrzeba ciągłego sprawdzania i odpowiadania na wiadomości e-mail może przyczynić się do wyższego poziomu stresu, a nawet wypalenia.

Zaostrzenie zaburzeń deficytu uwagi. Ciągły strumień wiadomości i informacji ze smartfona może przytłoczyć mózg i uniemożliwić skupienie uwagi na jednej rzeczy na dłużej niż kilka minut bez poczucia przymusu, by przejść do czegoś innego.

Zmniejszenie zdolności koncentracji i głębokiego lub kreatywnego myślenia. Ciągłe dźwięki smartfona mogą odwracać uwagę od ważnych zadań, spowalniać pracę i przerywać te ciche chwile, które są tak ważne dla kreatywności i rozwiązywania problemów. Zamiast być sam na sam z naszymi myślami, jesteśmy teraz zawsze online i połączeni.

Zakłócenie snu. Nadmierne używanie smartfona może zakłócić sen, co może mieć poważny wpływ na ogólny stan zdrowia psychicznego. Może wpływać na pamięć, zdolność jasnego myślenia oraz zmniejszać umiejętności poznawcze i uczenia się.

Oznaki i objawy uzależnienia od smartfonów
Nie ma określonej ilości czasu spędzonego na telefonie, częstotliwości sprawdzania aktualizacji ani liczby wysyłanych lub odbieranych wiadomości, które wskazują na uzależnienie lub problem z nadużywaniem.

Spędzanie dużej ilości czasu połączonego z telefonem staje się problemem tylko wtedy, gdy pochłania tak dużo czasu, że zaniedbujesz relacje twarzą w twarz, pracę, szkołę, hobby lub inne ważne rzeczy w swoim życiu. Jeśli zorientujesz się, że ignorujesz znajomych podczas lunchu, aby przeczytać aktualizacje na Facebooku czy Instagramie lub kompulsywnie sprawdzasz swój telefon podczas jazdy samochodem lub podczas szkolnych wykładów, nadszedł czas, aby ponownie ocenić korzystanie ze smartfona i znaleźć zdrowszą równowagę w swoim życiu.

Terapia dostarcza szczegółowych sposobów na powstrzymanie niekontrolowanych zachowań i zmianę postrzegania smartfona i Internetu. Terapia może również pomóc w nauce zdrowszych sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami – takimi jak stres, lęk lub depresja – które mogą napędzać korzystanie ze smartfona.

Jesteśmy Prywatnym Ośrodkiem Terapeutycznym pracującym na autorskich programach terapii. Stworzyli go nasi profesjonaliści, specjaliści psychoterapii uzależnień.

Chcemy Tobie pomóc.

Zapraszamy do kontaktu:

adres email: klinika.urus@gmail.com                tel. +48 790 699 906